Poleć znajomym

Jak przygotować idealną Pavlovą? - Waniliowa Pavlova z truskawkami, marakują i kremem kokosowym

Jak zbierać punkty?

Autor: (21215 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Addio Pomidory

Sposób przygotowania

 1. # Jak przygotować idealną Pavlovą?

 2. Pavlova czy beza (meringue)

 3. Jaka jest różnica pomiędzy bezą a Pavlovą? Beza jest prostsza w przygotowaniu i generalnie chrupiąca i sucha w środku. Idealna Pavlova powinna być chrupiąca z zewnątrz i delikatna, wilgotna w środku, strukturą przypominająca marshmallow.

 4. Sprzęt

 5. 1. Dobry mikser z końcówką do ubijania piany będzie idealny, co nie oznacza, że nie można przygotować Pavlovej używając jedynie trzepaczki i siły własnych ramion.

 6. 2. Najlepiej ubijać białka w szklanej lub metalowej misce. Na ściankach plastikowej mogą znajdować się resztki tłuszczu po poprzednich użyciach, co uniemożliwia ubicie idealnej bezy.

 7. 3. Miska powinna być dokładnie umyta i sucha.

 8. Białka

 9. 1. Powinny być w temperaturze pokojowej, idealnie oddzielone od żółtek.

 10. 2. Najlepiej jest użyć białek, które nie pochodzą z bardzo świeżych jajek – takie kilkudniowe ubijają się znacznie łatwiej i pozwalają uzyskać większą objętość bezy.

 11. Cukier

 12. 1. Cukier puder rozpuszcza się szybciej niż kryształ. Jednak użycie tego drugiego jest jak najbardziej możliwe. Można także użyć cukru drobnego do wypieków, wszystko zależy od dostępności – a rodzaj użytego cukru nie ma wpływu na samą strukturę bezy – może być jedynie ułatwieniem dla kucharki.

 13. 2. Generalną zasadą jest proporcja 50 g cukru na każde białko o wadze mniej więcej 40 g.

 14. 3. Im więcej cukru użyjemy tym beza będzie gęstsza, krucha i łamiąca się.

 15. Kolor

 16. Prawdziwa Pavlova powinna być biała, właśnie dlatego właściwie jej nie pieczemy a jedynie długo suszymy w piekarniku.

 17. Stabilizatory

 18. Najczęściej używane są ocet lub sok z cytryny. Także odrobina skrobi i gorąca woda. Nie używam żadnego z nich – doskonałość można osiągnąć ubijając po prostu białka z cukrem i odrobiną soli.

 19. Technika ubijania

 20. 1. Z pewnością znajdziecie przepisy, które mówią o ubijaniu na raz wszystkich składników. Jednak najlepsze efekty – patrz tu – największą objętość ubitej masy – uzyskamy wsypując cukier małymi porcjami, stopniowo.

 21. 2. Zaczynamy więc od ubijania białek ze szczyptą soli do momentu, gdy piana będzie ubita ale jeszcze nie sztywna. Wówczas zaczynamy małymi porcjami dodawać cukier. Każdą kolejną porcję dosypujemy dopiero wówczas, gdy poprzednio dodany cukier już się rozpuścił.

 22. 3. Założenie, że dłuższe ubijanie białek zagwarantuje nam lepszy efekt nie jest słuszne. Ważne jest aby białek nie przebić. Średnio ubijanie Pavlovej nie powinno trwać dłużej niż 15 minut.

 23. 4. Co się stanie, jeśli przebijemy bezę? Końca świata nie będzie, – ale po wysuszeniu w piekarniku będzie można zobaczyć lekko karmelowy syrop skupiający się wokół bezy. Jeśli podajemy ją od razu – to żaden problem gorzej – jeśli chcemy ją przechować.

 24. Dodatki

 25. Najczęściej używam zmielonego ziarna Tonki, cynamonu lub ziarenek z laski wanilli. Możliwe jest użycie także esencji waniliowej lub pasty. Najlepiej jest dodawać je pod koniec ubijania.

 26. Suszenie

 27. 1. Optymalną temperaturą piekarnika jest 120 stopni. Włączając wyższą temperaturę ryzykujemy, że beza będzie się kruszyć lub popęka i nie będzie idealnie biała. Nie używamy termoobiegu i nie powinniśmy otwierać piekarnika podczas suszenia, Pavlova nie lubi zmian temperatury. (Choć muszę przyznać, że pierwsze moje próby z Pavlovą często wiązały się z wielokrotnym otwieraniem piekarnika i jakoś szczególnie im to nie zaszkodziło. Wręcz odwrotnie – mam wrażenie, ze minimalne uchylanie drzwi jest dobre, bo pozwala ulotnić się powstałej wilgoci, co zdecydowanie służy suszeniu).

 28. 2. Pavlovę suszymy w piekarniku ok. 90 minut, po tym czasie wciąż nie otwieramy piekarnika – pozostawiając bezę w środku do ostatecznego wysuszenia przez minimum 2 godziny lub całą noc.

 29. Przechowywanie

 30. Jest możliwe w szczelnie zamkniętym pojemniku przez kilka dni.

 31. # Waniliowa Pavlova z truskawkami, marakują i kremem kokosowym

 32. Skladniki:

 33. Na bezę:

 34. 5 białek (o wadze 40 g każde)

 35. 250 g cukru

 36. szczypta soli

 37. Na krem:

 38. 120 g śmietanki kokosowej

 39. 120 g mascarpone

 40. 2 łyżki cukru

 41. Ponadto:

 42. Owoce do dekoracji

 43. Przygotowanie

 44. Przed przygotowaniem warto zapoznać się z informacja Jak przygotować idealna Pavlova (powyżej).

 45. 1. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 120 stopni.

 46. 2. Blaszkę wykładamy pergaminem.

 47. 3. Ubijamy białka z solą. Dodajemy stopniowo cukier. Każdą kolejną porcję, dopiero wtedy, gdy poprzednia się rozpuści.

 48. 4. Wykladamy na blaszke.

 49. 5. Suszymy 90 minut. Pozostawiamy do wystudzenia w piekarniku.

 50. 6. Przygotowujemy krem. Otwieramy puszkę dobrze schłodzonego mleka kokosowego, zbieramy z wierzchu śmietankę (wodę kokosowa odlewamy i zużywamy do smoothie). Ubijamy z cukrem, dodajemy mascarpone, ubijamy do uzyskania gładkiej, gestej masy.

 51. 7. Dekorujemy kremem i owocami, podajemy.

 52. Smacznego!

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Recenzje przepisu:

 1. Ervisha 18 czerwca 2015, 14:04

  Rzeczywiście idealna ;)