Gryczana tarta ze skorzonerą
...popełniona tarta - wyśmienita i w dodatku bezglutenowa i bezmięsna. Polecam gorąco! I jeszcze tylko słów kilka o skorzonerze. Należy do tej samej rodziny co cykoria, topinambur czy karczoch. Nazywany jest zimowym szparagiem. (Jest delikatniejsza, subtelniejsza w smaku od szparagów.) Jej ojczyzną jest prawdopodobnie Hiszpania, gdzie początkowo traktowana była jako roślina lecznicza – stąd inna jej nazwa - wężymord, służyła bowiem jako antidotum na ukąszenia żmii. Jest bardzo sycący i – co ważne -nie posiada włókien. Zawiera sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor, karoten, witaminy: E, B1, B2, C. Można ją spożywać na surowo – w sałatkach, ugotowaną, usmażoną w cieście. Obecnie uprawia się ją głównie w Belgii, Holandii i Francji. Wybierajmy najlepiej, proste, grube, pozbawione rozgałęzień korzenie. W Brukseli kupimy je w Delhaize i na targu.
60 min
30 min
Składniki
- Na kruchy spód:*
- 170 g ziaren kaszy gryczanej
- 43 g tartego parmezanu
- 110 g masła
- 2 łyżki zimnej wody
- -
- Ponadto:
- 400 g skorzonery (waga po obraniu i oczyszczeniu)
- 125 g śmietanki do sosów 20%
- 2 jajka
- sól, pieprz
- ok. 20 listków świeżej szałwii
- -
- Dodatkowo:
- tarty parmezan do posypania
Sposób przygotowania
- 1
Przygotowujemy spód. Kaszę mielimy na mąkę (możemy od razu użyć mąki gryczanej). Mieszamy ją z parmezanem, do zagłębienia wlewamy wodę i dodajemy masło o temperaturze pokojowej. Całość mieszamy drewnianą łyżką do chwili połączenia. Przekładamy na blat i szybko zagniatamy. Na tym etapie możemy albo wyłożyć ciastem foremkę i całość wstawić do zamrażarki do schłodzenia lub też uformować kulę, owinąć ją folią i wstawić do zamrażalnika na 30 minut i dopiero po tym czasie wyłożyć ciasto do foremki. Foremkę smarujemy wcześniej tłuszczem.
- 2
W tym czasie obieramy skorzonerę.** Kroimy ją na mniejsze kawałki o długości równej szerokości foremki, którą użyjemy. Ja użyłam foremki na tartę o wymiarach 35 x 13 cm (najwygodniejsze są te z wyjmowanym dnem).
- 3
Skorzonerę gotujemy 10 minut w osolonej wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po tym czasie przelewamy przez sitko, studzimy.
- 4
Nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni.
- 5
W miseczce roztrzepujemy widelcem jajka ze śmietanką. Dodajemy posiekaną drobno szałwię. Mieszamy. Doprawiamy.
- 6
Na schłodzonym spodzie wykładamy skorzonerę. Całość zalewamy śmietanką z jajkami i posypujemy tartym parmezanem.
- 7
Quiche wstawiamy do piekarnika. Pieczemy około 25 minut.
- 8
Studzimy przed wyjęciem z foremki.
Uwagi:
*spód do tej tarty można przygotować także w klasycznej wersji z mąką pszenną. Przepis dostępny jest tutaj.
**skorzonera szybko ciemnieje. By tego uniknąć opłukujemy ją pod wodą, obieramy najlepiej obieraczką do warzyw, opłukujemy ponownie, by sprawdzić, czy jest dokładnie obrana i tak oczyszczoną przekładamy natychmiast do wody z dodatkiem soku z cytryny. Jeżeli była dokładnie oczyszczona i umyta gotujemy ją w tej samej wodzie z sokiem, dosypując jedynie odrobinę soli. Podczas obierania wydziela sok mlekowy, lepki i brudzący, – dlatego warto użyć rękawiczek, jeśli przetwarzamy większą jej ilość. Do zjedzenia solo gotujemy ją 20 minut i posypujemy na przykład bułką tartą podsmażoną na maśle.
Smacznego!
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne przepisy:
-
Tarta ze szpinakiem, fetą i orzeszkami pinii
-
Tarta ze szpinakiem, suszonymi pomidorami i czarnuszką
-
TARTE AU CITRON (CYTRYNOWA TARTA) PRAWIE BEZ PIECZENIA
-
Tarta ze szpinakiem i tofu sałatkowym
-
Tarta ze szparagami, pomidorkami i boczkiem
-
Tarta ze szpinakiem
-
Tarta ze szpinakiem i boczkiem
-
Tarta ze szparagami i serem brie
-
Chleb gryczany ze śliwkami, na zakwasie
-
Czekoladowa tarta ze śliwkami i figami
-
Tarta ze śliwkami
-
Tarta ze szpinakiem i boczkiem
Zaloguj się aby dodać recenzję