Poleć znajomym

Granola "Figa z makiem"

Jak zbierać punkty?

Autor: (21215 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Addio Pomidory

..."W osiemnastm wieku funkcjonowało powiedzenie o kobiecie, że fig się objadła - miało to znaczyć ironicznie i złośliwie, że zaszła w ciążę. Ale figi były też postrzegane jako owoce drobne, zatem osoba mało znacząca mogła być nazwana figą. Dotyczyło to także małych rzeczy, znaczących niewiele albo zgoła nic, co usprawiedliwiało powiedzenie o dostawaniu (i oczywiście o dawaniu) figi - do tego stopnia, że zamiast całego zwrotu o zawodności oczekiwania używało się samego biernika figę. Czasami rozwijało się taką nieistniejącą figę o mak i wtedy mówiło się o fidze z makiemm a taką łagodzącą absurdalność posuwano do wyrażenia figa z makiem z pasternakiem, dla rymu dodając tu zapomniany już niemal pasternak." (Jerzy Bralczyk "Jeść") Przygotowanie tej granoli może rzeczywiście zając niewiele czasu, tyle, co zjedzenie 2-3 fig (kiedy nie kupuję ich w kraju pochodzenia i u pewnego źródła, wolę je obierać i tak 10 minut może upłynąć). Jest pyszna, chrupiąca i pełna smaku, prażony mak, tak jak sezam, zdecydowanie zyskuje. Polecam gorąco spróbować.

60 min

30 min

Ocena:
Średnia 5/5 (1 głos)

Składniki

 • 100 g płatków owsianych górskich
 • 2 łyżki miodu/syropu z agawy/syropu z daktyli/syropu ryżowego
 • 2 łyżki oleju kokosowego
 • 2 łyżki maku

Sposób przygotowania

 1. 1

  Ze zważonych płatków odejmujemy 2 łyżki i w to miejsce dosypujemy 2 łyżki maku.

 2. 2

  Na patelni o dużej powierzchni (min. 28 cm) wysypujemy płatki z makiem. Rozprowadzamy równomiernie. Pozostawiamy tak na ok. 10 minut, od czasu do czasu potrząsając patelnią.

 3. 3

  W garnuszku rozpuszczamy olej kokosowy i syrop.

 4. 4

  Płatki będą gotowe, kiedy zauważymy, że ładnie brązowieją i zaczynają pachnieć orzechami.

 5. 5

  Wówczas wylewamy na patelnię olej z syropem. Mieszamy dokładnie, pozostawiamy na minutę na patelni, wyłączamy gaz. Odstawiamy na bok na patelni – granola zestali się i po chwili rozkruszamy ja na kawałki o pożądanej wielkości. Przechowujemy w szczelnie zamykanym pojemniku.

 6. 6

  Figi myjemy, osuszamy, kroimy, podajemy z granolą i jogurtem. Fajnie smakuje w tym zestawieniu jogurt kokosowy.

 7. Smacznego!

Ocena:
Średnia 5/5 (1 głos)

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Recenzje przepisu:

 1. halina52 12 października 2016, 12:08

  Dobry przepis.

 2. umediggin 10 stycznia 2017, 19:10

  pycha :)